גזימת עצים – טיפים לגיזום וסיבות לביצוע

שתף את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

גזימת עצים היא חלק חשוב ביותר בטיפוח העץ שלכם. גיזום נכון יכול לחולל פלאים בעבורו. אך למה בכלל עושים זאת ולמה זה חשוב?

גזימת עצים – סיבות לביצוע

מבצעים גזימת עצים בשל אחת משלוש מטרות עיקריות: אסתטיקה, בטיחות או בריאות העץ. מיד נסביר כל מטרה ומטרה.

אסתטיקה – גיזום עץ עוזר ביעילות השמירה על צורתו ומראהו של העץ. עם זאת, כמות גיזום גדולה, עלולה לפגוע בו קשות.

בטיחות – ענפים מתים או שבורים עלולים ליפול בכל עת, דבר המהווה סכנה בטיחותית חמורה.

בריאות – לעיתים ניתן להציל עץ נגוע על ידי גיזום אסטרטגי של ענפים חולים. ביצוע גיזום של עץ, משפר את זרימת האוויר, מה שיכול להועיל מאוד לגדילה שלו. אם ענפים נתקלים האחד בשני, יש לקצץ אותם או להסיר אותם כדי שלא ייפלו באופן בלתי צפוי.

גזימת עצים – טיפים כלליים

העצות הבאות יעזרו לכם אם אתם מתכננים לגזום עץ או אם אתם רוצים ללמוד לגבי טכניקות טיפוח ותחזוקה של עצים.

כמעט תמיד עדיף לגזום עץ בעונה שבה הוא לא פורח. למרות שתוכלו לגזום בכל עת, עדיף לעשות זאת כשהעץ לא פורח. אם אתם רוצים לדלל את חלקו העליון של העץ, עליכם לזכור את הטיפים הללו:

  1. שמור על ענפים רוחביים באופן מרווח שווה ככל האפשר, במיוחד כשמדובר בעצים צעירים.
  2. גזמו ענפים שחוצים ענפים אחרים או כאלה שמתקרבים לכך.
  3. אל תגעו בענפים בשני שליש מגובה העץ (כל עוד הם בריאים כמובן). אם תסירו יותר מדי ענפים בחציו התחתון של העץ, ייתכן שהעץ לא יוכל לפתח גזע חזק.
  4. אם אתם צריכים להסיר יותר ממחצית הענף מכל סיבה שהיא, פשוט הסירו את כל הענף.

גזימת עצים – למה זה חשוב

ענפי העץ נגזמים ממספר סיבות שעליהן דיברנו כבר קודם. כולן תורמות לכך שהעץ ייראה טוב יותר ויספק ביצועים טובים יותר. למרות שעצים אכן גדלים באופן טבעי ללא גיזום, תחזוקת נוף שגרתית זו מאפשרת לעצים שלכם למצות את מלוא הפוטנציאל שלהם ולחיות חיים ארוכים.

גיזום למטרת שמירה על בריאותו של העץ, מתמקד בהסרת ענפים מתים, גוססים וחולים, ענפים שמתחככים יחד כך שהעץ יוכל להמשיך לצמוח בצורה בריאה. גיזום הענפים, גורם לפתיחה של העץ, דבר המאפשר סינון אור ואוויר בכל העץ מה שמפחית את הסיכוי למחלות.

בחלקו התחתון של העץ, עלולים לצמוח סוג של עשבים שוטים. עשבים שוטים אלו, הם עוד ניסיון של העץ לגדול ולהתפתח אך זהו ניסיון לא טוב כיוון שהוא עלול לקחת משאבים חשובים מהענפים הפוריים שיותר זקוקים למשאבים אלו. לכן, חשוב מאוד להסיר אותם מהר ככל האפשר. הסרה של עשבים שוטים אלו עוזרת לעץ להקים מבנה ראשי אחד ודומיננטי. בכך שאתם גוזמים, אתם יוצרים עץ חזק שיהיה מסוגל לעמוד בסופות חורף ורוחות חזקות.

סכנות בטיחותיות לא קורות לעיתים קרובות, אך אין שום סיבה לקחת את הסיכון שמשהו אכן יקרה. לכן, כדי למנוע את הסכנה הבאה, בהחלט רצוי לגזום את העצים שלכם. גיזום העצים בחצר שלכם יוצר סביבה בטוחה למשפחה ולחברים שלכם. עצים גזומים היטב הם חזקים ובריאים יותר. ענפים מתים, עצים חולים וגפיים חלשות הם סכנה לאנשים ולרכוש. בעת גיזום עצים, הקדישו רגע כדי לבחון את מצב ענפי העץ שלכם וגזמו את אלו המהווים סכנה עכשווית או עתידית.

בנוסף לכל הדברים החשובים הללו, הגיזום הוא גם עניין של יופי. עץ גזום היטב הוא עץ מרשים במראהו. אם יש לכם קצת חוש עיצובי ויצירתי, אתם יכולים לגזום את העץ בצורות שונות ומיוחדות וזה ימשוך את כל העיניים אל העץ שלכם.

גזימת עצים – למה לקרוא לאנשי האדמה

תחום אחד מבין הרבים שאנשי האדמה מתמחים בהם הוא גיזום וכריתת עצים. גיזום יכול להיות מעט מסובך ויש לדעת לעשות אותו נכון. בשביל זה, צריך אנשי מקצוע מומחים. אנשי האדמה יגזמו את העצים שלכם, ישקמו את הגינה שלכם ויבצעו כל עבודה הקשורה לגינון.

לחצו כאן וצרו איתנו קשר. בשיחת ייעוץ חינמית, נבצע היכרות קצרה ונבין איך אנחנו יכולים לעזור לכם להגיע לגינת החלומות שלכם.

שאלות נפוצות

גזימת עצים – למה עושים זאת?

ישנן שלוש סיבות עיקריות שבגללן גוזמים עצים: בטיחות, אסתטיקה ובריאות העץ.

גזימת עצים – מתי הוא הזמן הטוב ביותר לגיזום העץ?

הזמן הטוב ביותר לגיזום עץ הוא בעונות שבו הוא לא פורח. הסיבה לכך היא שגיזום עלול לפגוע בפריחה וכאשר העץ לא פורח, התפוקה שלו לא תיפגע.

גזימת עצים – למה חשוב לשים לב כשמבצעים גיזום?

ישנם כמה דברים שחשוב לשים לב אליהם כשגוזמים עצים. כדאי לבדוק האם ישנם ענפים חולים שעלולים לפגוע בעץ ובתפוקתו, לבדוק האם בתחתית העץ יש עשבים שוטים שגוזלים מהעץ משאבים חיוניים והאם ישנם ענפים או שעלולים לגרום לסכנות בטיחותיות כלשהן. במידה ואכן יש, חשוב מיד להסירם.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

עיצוב גינה יוקרתית

עיצוב גינה יוקרתית – דגשים מרכזים

עיצוב גינה יוקרתית הוא עניין שיש להתייחס אליו בכובד ראש כדי להשיג את התוצאה הרצויה. עיצוב הגינה הנכון יהפוך את הגינה שלכם למקום שכאילו נלקח