גיזום עץ זית – המדריך הקצר לגיזום נכון

גיזום עץ זית

שתף את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

גיזום עץ זית יכול לפגוע בעץ ובתפוקה שהוא נותן אם עושים זאת בצורה לא נכונה. עץ זית הוא עץ פרי ואם החלטתם לגדל אחד כזה בגינה שלכם, אתם גם בטח רוצים לשמור עליו ככל האפשר. בין אם אתם נהנים מפירותיו או נהנים מהצד שהוא נותן או נהנים משני הדברים גם יחד, חשוב מאוד לשמור עליו. גיזום עץ זית צריך להיעשות בצורה נכונה כי זה לא משנה כמה תשקו את העץ וכמה תטפחו אותו, גיזום לא נכון שלו עלול להיות הרסני. 

אם יש לכם עץ זית בגינה חשוב שתדעו את הדברים הבאים – מתי לבצע גיזום עץ זית, כיצד לבצע גיזום עץ זית ומהי התקופה הטובה ביותר בשביל זה?

בואו נתחיל!

מתי לבצע גיזום עץ זית?

עצי זית צריכים כמה שנים כדי להתפתח, לגדול ולתת פרי בצורה טובה ועקבית. בשל כך, אסור לגזום עץ זית עד שהוא מגיע לגיל 4 בערך. גיזום הענפים של עץ זית לפני שהוא מגיע לגיל זה, עלול לפגוע משמעותית בגדילה שלו. בנוסף, הזיתים עצמם מגיעים מן העלים של העץ ולכן, לפחות בשנים הראשונות, חשוב מאוד שיהיו לו כמה שיותר עלים וגיזום עץ זית פוגע בכמות העלים שלו.

גיזום עץ זית

כיצד לבצע גיזום עץ זית בצורה נכונה?

הדרך הנפוצה לגיזום עץ זית היא גיזום של מרכז העץ בצורה כזו שאור השמש יחדור אליו ובכך גיזום כזה תורם לצמיחה של זיתים. במידה וגזמתם את עץ הזית שלכם בצורה כזו, שאר הגיזומים מעכשיו והלאה יהיו רק סוג של תחזוקה כדי לשמור על צורתו.

אם אתם חושבים שהעץ גבוה מדי, פשוט גזמו את הענפים הגבוהים וקבעו בעצמכם את גובה העץ. שימו לב שאתם לא מנמיכים אותו יותר מדי. כשאתם גוזמים את עץ הזית שלכם, שימו לב ששינה העדפה לגזום את הענפים הקטנים שיוצאים מתוך הענפים הגדולים ולא לגזום את הענפים הגדולים. הסיבה לכך היא שגזם הענפים הקטנים פותח מקום חדש לגדילת זיתים. לעומת זאת, גזם הענפים הגדולים יגרום לכך שהם יצטרכו לגדול מחדש כדי לאפשר את הצמיחה של הזיתים וזה לוקח יותר זמן.

אם עץ הזית שלכם כבר זקן וגבוה, הגיזום שתעשו צריך להיות הרבה יותר דרסטי. יכול מאוד להיות שתצטרכו להוריד כמה מטרים טובים ממנו כדי להחזיר אותו לחיים. אם הוא משמש בעיקר לנוי, אתם יכולים להשאיר אותו כמו שהוא. מקסימום לעשות לו שינויים קטנים וקוסמטיים לפי ראות עיניכם.   

גיזום עץ זית

התקופה הטובה ביותר לבצע גיזום עץ זית

תקופת הזמן הטובה ביותר לבצע גיזום עץ זית היא בסוף החורף – תחילת האביב. חשוב לחכות לסיום הגשמים כדי למנוע כניסה של מחלות הנישאות במים אל תוך עץ הזית. לאחר הגזם, העץ פגיע יותר ולכן חשוב לשים לב מתי אתם מצבעים את הגיזום. אתם גם יכולים לגזום את עץ הזית שלכם בחודשי הקיץ והסתיו אך רק לאחר שניצני הפרחי שלו נפתחו.

עכשיו, כשאתם יודעים איך לבצע גיזום עץ זית בצורה נכונה, אתם יכולים לגשת למלאכה ללא חשש. שימו לב לדברים שדיברנו עליהם ושימו לב שאתם מתייחסים בצורה יפה גם לשאר הצמחים והעצים בגינה שלכם. עץ זית הוא עץ בולט לעין והרבה אנשים לוקחים אותו בתור פרויקט אישי ובשל כך מזניחים קצת את שאר הגינה. לא כדאי לעשות את זה.

הגינה שלכם היא הפינה השקטה והיפה בבית שלכם, אתם רוצים לשמור עליה כזאת. היכנסו לבלוג שלנו וקראו עוד מאמרים בנושא עיצוב גינה.

שאלות נפוצות

גיזום עץ זית – האם בכלל כדאי לגזום עץ זית?

כן, גיזום יכול לעזור לעץ הזית שלך לייצר יותר פירות ולעודד צמיחה בריאה חדשה. עם זאת, עצי זית צומחים באיטיות וגיזום יכול להגדיל את הסיכוי להידבקות, ולכן די בגיזום פעם בשנה בסוף האביב או בתחילת הקיץ בכדי לשמור על בריאותם.

גיזום עץ זית – מהי תוחלת החיים של עץ זית?

יש מספר עצום של עצי זית בני מאות שנים וכאלו בני אלפי שנים. תוחלת החיים שלהם היא 2,000 שנה בממוצע.

למה כדאי לעבוד איתנו?

חברת "אנשי האדמה" הוקמה מתוך אהבה וחיבור אמיתי לטבע, לאדמה ולתחום הגינון בפרט. אנו מאמינים שהכל מגיע מהאדמה, שלהיטיב ולשבח, לטפל ולהזין אותה מביא רק טוב!

באמתחתנו ידע של שנים בהכרת הצמחים ובאדמת ארצנו המופלאה, ואנו מקפידים להמשיך וללמוד כי חשוב לנו להיות הכי מקצועיים ולתת לכם את המידע והשירות הטובים ביותר.

לחברתנו ניסיון עשיר בביצוע פרויקטים גדולים בתחום הציבורי ובמגזר הפרטי: אנו מומחים בהרכבה ותיקון של מערכות השקיה ובעבודות מסובכות ומורכבות – זאת בזכות הצוות המופלא והמקצועי שלנו, שלימדנו במשך שנים ונהפך לצוות הטוב והמוביל בתחומו!  

אנו מספקים את כל השירותים: דשא סינטטי, הקמת גינות, שיקום גינות, גיזום עצים, תחזוקת גינות פרטיות, תחזוקת גנים ציבוריים, עבודות בובקט ומיני מחפרון.

אנו מחזיקים בצי כלי העבודה מהגדולים בשוק. בין אם גננים או חברות גינון – כולם נעזרים בכלינו ובצוות המקצועי שלנו עבור סיוע נקודתי בפרויקטים גדולים ומורכבים.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: