גיזום עץ תאנה – המדריך הקצר לגיזום נכון

גיזום עץ תאנה

שתף את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

גיזום עץ תאנה יכול להיות מעט מסובך בשל המבנה הייחודי שלו. לכן, חשוב לדעת איך עושים זאת. במאמר הבא, נסביר את התהליך לפי מספר נקודות עיקריות: הגיזומים הראשונים, הזמן הטוב ביותר, מה עושים כשהעץ חולה ואיך לגזום ענפים גדולים.

גיזום עץ תאנה – הגיזומים הראשונים

יש הטוענים שהגיזום הראשון צריך להיעשות מיד לאחר השתילה. הסיבה היא שהגיזום הזה גורם לעץ לרכז את האנרגיה והמשאבים שלו הדברים החשובים כמו גדילה והפקת פרי, להתבסס טוב יותר באדמה ולהיות חזק יותר. שימו לב, לא לגזום יותר מדי מכיוון שזה עלול לפגוע אנושות בעץ.

לאחר מכן, בגיזומים הבאים, חשוב לשים לב לגזום את הענפים הישנים ולהשאיר כמה ענפים חזקים. זה עוזר לפריחה טובה יותר. חשוב גם כן, לשים לב לכך שיש לענפים מספיק מרחב לצמיחה טובה.

גיזום עץ תאנה – מתי הזמן הטוב ביותר לגזום ומה קורה כשהעץ חולה

רוב הגיזום צריך להיות לקראת סיום החורף. הסיבה היא שבסוף החורף, העץ לא צומח צמיחה יעילה וחשובה. לכן, זה זמן טוב לגיזום. כמו כן, גיזום בחורף מפחית את הסיכוי לפגיעה בעץ בזמן הצמיחה היעילה שלו.

בבסיס העץ, עלולים לצמוח עשבים שוטים שיש לעקור אותם במהרה. עשבים אלו הם ניסיון גדילה נוסף של העץ אך זוהי גדילה לא טובה ובאה על חשבון צמיחה בריאה יותר.

קורה לפעמים שהעץ מפתח מחלה כלשהי. זהו אותה במהירות האפשרית ועקרו אותה מהר ככל האפשר. כדי למנוע את התפשטות המחלה אל שאר העץ, חתכו את הענפים החולים, גם אם זה אומר שתאבדו פרי.

כשאתם מבצעים גיזום, חשוב לשים לב לענפים קטנים וריקים היוצאים מענפי הפרי. ענפים ריקים אלו לוקחים אנרגיה ומשאבים מהעץ לשווא. אנרגיה ומשאבים אלו יכולים להיות מתועלים לצמיחת פרי טובה יותר. לכן, הורידו את הענפים הללו כאשר אתם מבצעים גיזום עץ תאנה. במידה וענפים אלו גדלים על ענפים ריקים, ניתן (ואף רצוי) להשאירם כיוון שהם עשויים בעתיד הלא רחוק להיות ענפים נושאי פרי.  

גיזום עץ תאנה
כדאי לדעת לעשות זאת בצורה נכונה

גיזום עץ תאנה – גיזום ענפים גדולים

רצוי לשקול לצמצם את הענפים העיקריים במידה ניכרת. במידה והחלטתם לעשות זאת, גזמו את ענפי הפרי העיקריים בשליש עד רבע מגובהם הנוכחי. פעולה זו שומרת על העץ קטן ומבטיחה שהמשאבים שלו יהיו מרוכזים יותר כיוון שהמרחק שהוא צריך להעביר אותם הוא לא גדול. התוצאה הסופית היא שהפירות שהעץ שלך מפיק בעונת הגידול הבאה יהיו גדולים ואיכותיים יותר.

שימו לב לא לגזום את העץ יותר מדי. רוב עצי התאנה הם גמישים במיוחד בכל הקשור לגיזום ויכולים לחזור חזקים ובריאים מתמיד לאחר גיזום גדול אך עדיין לא כדאי לעשות זאת לעיתים קרובות.

אם אתם לא בטוחים עד כמה לצמצם את הענפים העיקריים שעליהם גדלים הפירות, פשוט שאלו את עצמכם כמה נמוכים הם צריכים להיות על מנת שהקציר של יבול התאנים יהיה אפשרי עבורכם. ייתכן שלא תוכלו לקבוע גובה מדויק מתוך הערכה בסגנון הזה, אך לפחות, היא אמורה לשמש נקודת התחלה טובה כאשר אתם מגלים את הגובה המתאים ביותר בעבור העץ שלכם. את הגובה האידיאלי מגלים לאחר מספר גיזומים ולאחר כמה עונות גידול. אתם צריכים לעקוב אחר גדילת העץ והיבול שלו ולראות באיזה גובה הוא נתן את התפוקה המרבית הטובה ביותר.

גיזום עץ תאנה
גיזום נכון יפיק לכם תוצרת טובה יותר של תאנים

עץ תאנה יכול לספק לכם תאנים משובחות אך לפעמים, אין לכם זמן להתעסק בטיפוח שלו. במיוחד בשבילכם, אנחנו כאן. אנשי האדמה מתמחים בגיזום וכריתת עצים ובעוד תחומי גינון שונים ומגוונים כמו עיצוב גינה והקמת גינות, התקנת דשא סינטטי ועוד. צרו קשר עכשיו עם אנשי האדמה ואנחנו נדאג שאתם תיהנו מתאנים משובחות באופן קבוע.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: