גינות ביתיות – מדריך קצר לטיפול נכון בגינה שלכם

שתף את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

גינות ביתיות הן הדבר הראשון שמבקרים רואים כשהם נכנסים בשער הבית שלכם. בשל סיבה זו, הגינה שלכם היא זו שיוצרת רושם ראשוני בעיני המבקרים. כמו שאנחנו יודעים, ישנה רק הזדמנות אחת לעשות רושם ראשוני טוב, גם אם זה למבקרים קבועים.

כדי לעשות רושם ראשוני טוב, כדאי שהגינה שלכם תהייה יפה ומטופחת. הנה מדריך קצר לטיפול נכון ויעיל בגינות ביתיות.

בדוק את בריאות הצמחים –

זה לא משנה אם אתם מגדלים צמחים צעירים ששתלתם מחדש בגינה שלכם או שממש זרעתם את זרעי הצמח בעצמכם, חשוב מאוד לוודא מדי פעם שהצמחים בריאים. צמחים חולים מזיקים לכל הגינה ולא רק לעצמם.

וודא שהם לא רקובים או שיש להם מזיקים. במידה ויש מזיקים, חשוב לבצע טיפול מתאים עם אמצעי הריסוס המתאימים לגינות ביתיות ולצמחים שיש בהן. בדקו קודם לכן שאמצעי הריסוס בהם אתם משתמשים לא פוגעים בצמחים.

השקיה –

השקיה היא חלק חשוב מאוד בשמירה על גינות ביתיות מטופחות. כידוע, צמחים זקוקים למים כדי לגדול בצורה מיטבית אך האם ידעתם שיותר מדי מים יכולים לגרום להם למות?

השקיה מרובה עלולה לגרום להופעה של פטריות המזיקות לצמח. בגינות ביתיות זה יכול להיות אסון רציני. גם אדמה רטובה מדי היא לא טובה. לכן, חשוב מאוד לחכות עד שהאדמה תתייבש לגמרי ורק אז להשקות שוב. כאשר אתם משקים, שימו לב להשקות את האדמה עצמה ולא את הצמח ישירות. זאת מכיוון שזרם המים עלול לפגוע בצמחים חלשים ולעקם אותם. אם אתם רוצים להפוך את העבודה לקלה – השתמשו בטפטפות.

גינות ביתיות

טיפול באדמה –

עם הזמן, הקרקע נהרסת. זה קורה בכל מקום, לא רק בגינות ביתיות. קרקע לא מתאימה והרוסה יכולה להזיק מאוד לצמחים שלכם. לכן, חשוב מאוד להיות עם היד על הדופק בנושא ולבדוק מדי פעם האם אתם צריכים להחליף אדמה. במידה וכן, אפשר פשוט לגשת למשתלה הקרובה ולקנות אדמה חדשה. אם אתם לא רוצים להחליף אדמה, מכל סיבה שהיא, אפשר להשתמש בדשן ובכך להחיות אותה. חשוב מאוד לשים לב לא לדשן יותר מדי ולקנות דשן המתאים לגינות ביתיות.

טיפול בכלי הגינון –

עם כלי הגינון שלכם אתם עובדים בגינה. הופכים אדמה, גורפים, חופרים וכל שאר הפעולות הקשורות לגינון. כשאתם עובדים בגינה חשוב מאוד לנקות את הכלים שלכם לאחר השימוש. הניקיון עוזר למנוע העברה של מחלות או מזיקים אחרים לצמח אחד למשנהו. כמו שאתם מתחזקים את הגינה שלכם, כך גם חשוב לתחזק את הכלים שלכם.

תחזוקה –

ניכוש עשבים שוטים, קטיפה של פרחים מתים וגיזום. כל אלה עוזרים לגינה שלכם לפרוח עוד יותר. בביצוע פעולות אלו אתם יוצרים פתח לצמחיה מחודשת, כניסת אור טובה יותר ואתם מבצעים ניקוי מזיקים המתקיימים מצמחייה מתה. שימו דש במיוחד על ניכוי עשבים שוטים. עשבים שוטים בגינות ביתיות עלולים להרוס את הגינה לגמרי אם לא מטפלים בהם נכון. עשבים אלו מזיקים באופן ישיר לשורשי הצמח והם גם לוקחים ממנו משאבים נחוצים כמו מים.

תחזוקה נוספת שכדאי לעשות בגינות ביתיות היא שמירה על גובה הצמחים. עם הזמן, הצמחים לאט לאט מאבדים מהגובה שלכם ומתחילים להיות נטויים. לכן, האפשרויות הן להצמיד מקל או ענף כלשהו מיד כאשר הצמח מתחיל לגדול או מיד כשהוא מתחיל להיות נטוי. הייצוב הזה עוזר לצמחים להגיע לשיא גובהם וגם לשמור על בריאותם.

מיטוב התפוקה –

כולם רוצים לקבל כמה שיותר תפוקה מהגינות הביתיות שלהם. לכן, מה שאפשר לעשות הוא לשתול סוגים שונים של צמחים קרוב האחד לשני. זאת כדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר מתהליך האבקה, לשפר את התפוקה וכדי לשלוט במיקומים של חיידקים טובים. שתילה בסגנון זה הוכחה כעוזרת לצמחים וכבונוס היא נותנת מראה צבעוני ויפה. 

הגנה –

כשאנחנו מדברים על הגנה אנחנו לא מדברים רק על ניכוש עשבים או שאר הדברים שדיברנו עליהם כבר קודם. כאן אנחנו מדברים על הגנה מבעלי חיים. נכון, אנחנו כנראה לא נמצא שועלים או חזירי בר בגינות ביתיות אך ישנן הרבה חיות קטנות שכן מגיעות לגינות ביתיות והורסות אותן. מה שאפשר לעשות הוא לגדר את הגינות הביתיות ובכך לשמור עליהן מפני אוכלי עשב. 

שימוש בערוגות –

גינות ביתיות יכולות להיות בעיצובים שונים, הכל לפי ראות עיניו של בעל הגינה. יש כאלה שישתמשו באדמה של הגינה שלהם ויש כאלו שישתמשו בערוגות. ערוגות הן דרך מעולה להפריד את סוגי התבואה שלכם אם זה משהו שאתם מעדיפים או אם סתם בא לכם להתחיל במשהו קטן. יתרונות נוספים של ערוגות הם שהן מוגבהות ולכן קשה יותר למזיקים להגיע אל הצמחים שלכם ולצמחים מסוימים, ערוגות יכולות להאריך את תוחלת החיים.

גינות ביתיות הן הדבר הראשון שאדם רואה כאשר הוא נכנס בשער הבית שלכם. הגינה, היא זו שיוצרת רושם ראשוני וכמו שכולנו יודעים, זה משהו שאפשר ליצור רק פעם אחת. גם בשבילכם, כדאי שהגינות הביתיות שלכם יהיו כמה שיותר יעילות עבורכם, בין אם זו גינת ירק או גינת נוי. עקבו אחר הסעיפים הללו ותוכלו לשמור על הגינות הביתיות שלכם במצב מעולה שיפיל לרצפה את לסתות המבקרים.

גינות ביתיות

במידה ואתם מעוניינים באנשי מקצוע שיעשה את העבודה הראשונית בשבילכם ויצור לכם את הבסיס, צרו איתנו קשר. אנשי המקצוע שלנו הם מומחים בכל הקשור לעיצוב גינה והקמת גינות. אתם לא תתאכזבו, בוודאות.

שאלות נפוצות בנושא גינות ביתיות

אין לי גינה אך אני רוצה לגדל צמחים. האם כדאי להשתמש בערוגות?

ערוגות צמחים מאפשרות לכם להוסיף צמחים המשלימים את עיצוב הבית שלכם. בהחלט אפשרי להשתמש בהן גם אם אין לכם גינה עם קרקע לשתול בה. ערוגות הן פתרון מעולה. בערוגות ניתן להשיג שליטה רבה יותר על עשבים שוטים ופלישת דשא.

האם כדאי להשקות באופן יומיומי?

השקיה היא משהו שלא כדאי לעשות באופן יומיומי אלא אם יש לך צמחים הדורשים זאת כמו צמחים צעירים הזקוקים למים כדי לגדול. הסטנדרט הוא השקיה פעם-פעמיים בשבוע.

מהו הזמן הטוב ביותר להשקיה?

הזמן הטוב ביותר להשקיה הוא שעות הבוקר המוקדמות. אם תשקו את הצמחים בשעות אלו, הצמח יספיק להתייבש מספיק מהר אך עדיין לקבל את המים שהוא צריך. בכך שהוא מתייבש מהר הוא עוזר למנוע הצטברות של פטריות מזיקות.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: