הקמת גינה – 7 צעדים חשובים ופשוטים שיעזרו לכם להתחיל

הקמת גינה

שתף את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

הקמת גינה היא תהליך שאנשים רואים בו כשמעמם ומסובך. לדעתנו (ואם הגעתם לאתר שלנו, אז כנראה גם לדעתכם), ההפך הוא הנכון. הקמת גינה יכולה להיות קלילה ומהנה מאוד אם רק הופכים אותה לכזו.

אין שום צורך בכלים מקצועיים או ידע מקצועי בשביל הקמת גינה. כל מה שצריך הוא רצון והתמדה. אם יש לכם את שני המרכיבים האלה, הקמת גינה תהייה בשבילכם כמו משחק בארגז חול מטופח. הנה 7 צעדים חשובים ופשוטים שיעזרו לכם להתחיל את התהליך של הקמת גינה.

בחירת סוג הגינה

הכל תלוי במה אתם רוצים לגדל. החליטו אם אתם רוצים גינה שתיתן לכם תבואה שתעזור לכם כמו ירקות או תבלינים. אולי אתם בכלל בעניין של גן נוי עם פרחים יפים. אם אתם בעניין של גינת תבלינים או ירקות, בחרו בכאלה שאתם ומשפחתכם אכן תאכלו או כאלה שאתם לפחות מוכנים לנסות. אם אתם יודעים שכל בני הבית לא אוהבים לאכול חצילים – אל תגדלו חצילים. במידה והחלטתם ללכת על גינת נוי, החליטו אם אתם רוצים פרחים עונתיים או כאלה הפורחים כל השנה.

עצה – התחילו בקטן כדי לראות איך הולך לכם כל עניין הגינון.

מיקום נכון

רוב הצמחים, לא משנה אם אתם מגדיל ירקות או פרחים ליופי, זקוקים לכמה שעות טובות של שמש בכל יום. לכן, לפני שאתם מתחילים, בדקו אילו חלקים בגינה שלכם מקבלים שמש ואילו חלקים הם מוצלים. אל תדאגו, החלקים המוצלים הם לא מיותרים. ישנם הרבה צמחים שאוהבים צל ותוכלו לגדל אותם באזורים הללו.

הכנת האדמה

שלב חשוב מאוד בהקמת גינה הוא להכין את האדמה לקראת השתילה של הצמחים. שימו לב שהאדמה שלכם רכה מספיק ופורייה. במידה ויש צורך, נקו את האדמה שלכם מעשבים שוטים או צמחי פרא שלא צריכים להיות שם. כדי שצמחים אלה לא יגדלו מחדש, וודאו שאתם קוטעים את השורשים שלהם לגמרי. לאחר מכן, השתמשו בדשן כדי להפרות מחדש את האדמה שלכם. אפשר ממש להפוך את האדמה ולהכין פנימה את הדשן ואפשר גם פשוט לפזר את הדשן ולתת לטבע לעשות את שלו.

לקראת אקט השתילה, יש לעבד טוב טוב את האדמה. עיבוד האדמה הוא חשוב כיוון שהוא מקל מאוד את ההשרשה של הצמח וכך הוא יגיע למים ומינרלים חשובים בצורה יעילה וקלה יותר.

בחירת הצמחים

הגענו לשלב שכל מי שהתחיל בתהליך של הקמת גינה משתוקק להגיע אליו. חלק מהגננים החובבים רצים למשתלה הקרובה ובוחרים את הצמחים שנראים להם יפים, חלק עושים מחקר מקיף לפני שהם הולכים למשתלה וחלק אפילו מזמינים צמחים מהאינטרנט. כל השיטות הן בסדר, אין שיטה אחת נכונה. הדברים היחידים שאתם צריכים לקחת בחשבון בסעיף זה הוא לבחור צמחים המתאימים לסוג האדמה שיש לכם בגינה ולכמות השמש שהגינה שלכם מקבלת.

הקמת גינה

מתחילים לשתול

מתחילים לעבוד!

שימו לב שצמים שונים גדלים טוב יותר בעונות שונות (אלא אם קניתם צמחים הגדלים כל השנה כמובן). בנוסף, ישנם צמחים רבים שעדיף לגדל ממש מההתחלה. צמחים כמו חסה או חמניות גדלים טוב יותר כשממש זורעים את הזרעים שלהם באדמה. קחו בחשבון דברים כמו מרווחים בין זרע לזרע, העומק הנכון לשתילת הזרע וזמן השתילה האידיאלי.

ניתן גם לקנות צמחים צעירים שכבר החלו לגדול ולהתפתח. כל מה שנשאר לעשות הוא לשתול אותם חזרה אצלכם בגינה. כאשר אתם מוציאים אותם מהעציץ איתו הם מגיעים, שימו לב שהשורשים שלו לא הסתבכו האחד בשני כי זה יקשה על הצמיחה העתידית שלו. פשוט פרמו את הקשרים, שתלו אותו בגינה, וטפחו על האדמה לסידור. לאחר מכן, השקו את האדמה.

השקיה נכונה

השקיה היא הדבר הקבוע שתעשו לאחר שסיימתם את תהליך הקמת הגינה. אם שתלתם בגינה שלכם זרעים, ההשקיה צריכה להתבצע בכל יום ואם שתלתם צמחים צעירים, כדאי להשקות אותם בערך כל יומיים עד שהשורשים שלהם ייתפסו טוב יותר באדמה.

לאחר מכן, תדירות ההשקיה תלויה בסוג האדמה שלכם ובמזג האוויר. בחורף, כלל הנראה תצטרכו להשקות פחות בזכות הגשמים אך בקיץ, יכול להיות שתצטרכו להשקות כמה פעמים בשבוע. ככה או ככה, כדאי להשקות את האדמה לפחות פעם בשבוע.

כדי לדעת האם הגינה שלכם צריכה השקיה, הכניסו אצבע אחת מספר ס"מ אל תוך האדמה. אם פנים האדמה מרגיש לכם רטוב – אין צורך להשקות. לעומת זאת, אם פנים האדמה מרגיש יבש – השקו את הגינה שלכם.

השעות הטובות ביותר להשקיה הן שעות הבוקר המוקדמות. הסיבה לכך היא שאידוי המים הוא נמוך בשעות אלו.

הקמת גינה

איך לשמור על הגינה

ישנן דרכים רבות לשמור על הגינה אך הן פשוטות וקלות לביצוע:

  1. השקו את הגינה לעיתים קרובות (כבר דיברנו על זה)
  2. עקרו עשבים שוטים וצמחים מתים
  3. ריסוס נגד מזיקים
  4. צרו תמיכה לצמחים גבוהים
  5. קצרו בזמן
  6. עקבו אחר ההתפתחות של הגינה ושימו לב אם יש צורך בדישון נוסף

הקמת גינה היא פעילות מהנה מאוד ואם אתם שוקלים לעשות אותה, אנו ממליצים להתחיל כמה שיותר מהר. בסופו של דבר, אתם תראו את התוצאות של העבודה שאתם עושים בגינה בין אם רק בעיניים או גם דרך הבטן. הקמת גינה היא דרך מעולה ליפות את חצר הבית שלכם והיא גם אחלה של תחביב שיכול להימשך שנים על גבי שנים. עקבו אחר הסעיפים שדיברנו עליהם ותהליך הקמת גינה יהפוך ממטלה שאתם דוחים בכל יום לכזו שאתם תבצעו עם חיוך על הפנים. בהצלחה!

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: